Dekorasyonda Halı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Tarih: 18.07.2023 12:08
Dekorasyonda Halı Seçimi Nasıl Olmalıdır?
Peki, halı seçimi yaparken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Halı Alırken Bunları Bilin!

Evinizin her şeyi tamam ancak halılar kaldı. Dekorasyonda halı seçimi nasıl olmalıdır? Halı seçimi oldukça önemlidir. Çünkü evinize renk katan şey olduğunu söyleyebiliriz. Halı şekli ve rengi evinize renk katabilir. Yanlış seçilen bir halı evinize karamsar bir hava katabilir. Halı seçimi de mobilya seçmek kadar önemlidir. Mobilyanıza göre halı seçimi görünüşte kolay görünse de seçmek oldukça zordur. Yalnızca renk de değil, boyut seçimi de halı dekorasyonu konusunda büyük rol oynuyor. Boyutunun kusursuz olması gerekiyor. Bu boyuta göre evi daha küçük ya da daha büyük gösterebilirsiniz. Bu seçim zorluğu da sizi yanlış davranışlara yönlendirebilir. Peki, halı seçimi yaparken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Halı Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halı seçimi yapmak görüldüğü kadar kolay değildir. Halıları dekorasyonda bulunan pek çok şeye uyumlu seçmeniz gerekir. Örneğin duvar renkleriyle halı uyumu güzel olabilir. Genellikle ellerde koltuklara uyumlu halılar kullanılır. Ancak siyah bir koltuğa simsiyah bir halı boğucu gelebilir. Ancak siyah bir koltuğa siyah desenli beyaz bir halı oldukça güzel olacaktır. Halıların yalnızca renkleri değil aynı zamanda şekli ve yünleri de önemlidir. Halıların pek çok çeşidi vardır. Pelüş Halı, kilim ve yün halı bunlara örnek gösterilebilir.

Halı Renkleri Nasıl olmalıdır?

Halı renkleri seçerken dikkat etmemiz gereken bir kaç şey bulunuyor. Evin duvarları, mobilyalar, vazolar, ışıklandırma ve güneş ışığı gibi etkenler etki edebilir. Örneğin az güneş ışığı alan bir eve açık renk halılar almak iyi olacaktır. Ancak zaten güneş ışığı almıyorsa ve koyu renk halı da tercih edilirse odalar oldukça kasvetli olacaktır.

Halı renkleri seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer şey de aksesuar renkleridir. Örneğin bembeyaz bir odada mavi biblolarla eşlik eden mavi bir halı hoş bir görünüm olabilir. Siz de halı seçerken bu tür detaylara dikkat edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey oda içerisinde halıyı nelerle eşleştirme yapabileceğiniz. Buna bakmanız gerekir. Odayı çok boğmadan dekor edilen bir halı evinize farklı bir hava katabilir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...